Depozyty na żądanie, lokaty dynamiczne

0
121

Jednym z rodzajów inwestycji finansowych są depozyty bankowe. Powierzając bankowi pieniądze dajemy mu zezwolenie, aby tymi pieniędzmi dysponował. W zamian za dysponowania naszymi pieniędzmi bank wypłaci nam dodatkowe pieniądze w postaci odsetek. Zysk wylicza się na podstawie oprocentowania. W depozycie można złożyć nie tylko pieniądze, ale także biżuterię, dokumenty, czy też papiery wartościowe.

Wśród depozytów można wyróżnić tak naprawdę dwa podstawowe rodzaje. Jednym z nich są depozyty na żądanie, zaś drugim depozyty terminowe. Te na żądanie w większości przypadków są pieniędzmi transakcyjnymi. Takie pieniądze gromadzone są na rachunkach bieżących jak też na rachunkach pomocniczych. Każdy kto posiada taki depozyt na żądanie może w każdym momencie posługiwać się tymi pieniędzmi. Nie trzeba mieć na to żadnego zezwolenia. Posługujmy się pieniędzmi, kiedy tylko mamy na to ochotę. Depozyty na żądanie nazywane są również depozytami avista. Depozyty avista są mało opłacalne. Banki oferują klientom naprawdę niskie oprocentowanie, a są nawet przypadki, kiedy to oprocentowanie jest wręcz zerowe. Inaczej jest w przypadku depozytów terminowych. Tutaj mamy określony termin na jaki wpłacamy nasze pieniądze i po tym terminie bank daje nam odsetki wraz z kwotą jaką włożyliśmy na depozyt. Depozyt terminowy jest niczym innym jak lokatą terminową. W tym przypadku oprocentowanie jest określone z góry i to ono jest dla nas zyskiem. Depozyty tak jak i lokaty mają gwarancję zwrotu jaką daje nam Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Po wpłaceniu pieniędzy mamy gwarancję, że jeśli bank zbankrutuje otrzymamy odszkodowanie. Stu procentowa gwarancja depozytu jest w przypadku, kiedy kwota jaką zdeponujemy nie przekracza stu tysięcy euro. Jeśli jest to kwota powyżej tej sumy możemy nie otrzymać stu procentowego zwrotu.

Lokata dynamiczna i rentierska.

Depozyty to nie jedyne sposoby lokowania pieniędzy. Do dyspozycji mamy szereg różnych lokat bankowych. Mamy między innymi lokaty dynamiczne. Taka lokata ma naprawdę wiele zalet. W każdej chwili możemy wypłacić z niej nasze pieniądze bez żadnego ryzyka, że utracimy zgromadzone już odsetki, albo dostaniemy karę za zbyt wczesną wypłatę naszego kapitału. Bardzo ciekawa i opłacalna jest lokata rentierska. Należy ona do grona lokat długoterminowych. Odsetki nie są dodawane do kwoty podstawowej, a są one wypłacane klientowi od razu. Odsetki są wypłacane regularnie, na przykład raz w miesiącu. Otrzymujemy regularnie pieniądze, podobnie jak w przypadku renty. Raz w miesiącu, tego samego dnia otrzymujemy pieniądze. To samo jest w przypadku lokaty rentierskiej. Warto wpłacać pieniądze na lokaty i depozyty. Trzymanie ich w domu do niczego nie prowadzi. Kwota jaką mamy nie urośnie nam jeśli będziemy ją trzymać w skarpecie. Mając pieniądze na lokacie można na tym zarobić, a dodatkowe pieniądze wydać na przykład na upragniony urlop.