Dlaczego nie warto brać kredytów gotówkowych?

0
122

Ponieważ są drogie, i to w zasadzie główna odpowiedź na postawione w temacie pytanie. Ale czasami pieniądze są potrzebne i trzeba je jakoś zdobyć a kredyt gotówkowy idealnie się do tego nadaje ponieważ pieniądze można dostać szybko i nie trzeba spełniać wielu formalności, w najbardziej ekstremalnych przypadkach wystarczy jedynie dowód osobisty. Z jednej strony są to główne zalety tego produktu finansowego z drugiej zaś jak to wszystko źle wykorzystany może stać się wadą.

Po pierwsze jeśli rozważamy wzięcie kredytu gotówkowego powinniśmy też poszukać innych źródeł finansowania. Inne kredyty zazwyczaj wymagają nieco więcej formalności w postaci różnego rodzaju poświadczeń, zaświadczeń i zabezpieczeń ale dzięki temu bank po przeprowadzeniu dokładniejszego badania zdolności kredytowej czuje się bezpieczniej oraz może zaoferować lepsze warunki w postaci niższego oprocentowania. Banki oprócz tego że muszą zarabiać na swoich produktach muszą także odpowiednio dozować ryzyko, i właśnie przez to im bardziej ryzykowny kredyt tym wyższe oprocentowanie, a najbardziej ryzykowne są kredyty na dowód ponieważ bank nie ma zbyt szerokiej wiedzy o źródłach pieniędzy klienta. Kredyt gotówkowy w zdecydowanej większości przypadków jest opcją lepszą niż pożyczki gotówkowe, które nie są tak rygorystycznie regulowane i zazwyczaj ich koszt jest znacznie większy dzięki wysokiej prowizji lub oprocentowaniu.

Po drugie przed wzięciem kredytu gotówkowego należy się dobrze zastanowić czy na pewno potrzebujemy tych pieniędzy. Tutaj zaleta bardzo łatwej dostępności może okazać się zgubna. Często możemy mieć pieniądze na koncie już po godzinie przez co bardzo łatwo złapać się w pułapkę postępowania pod działaniem impulsu. Na przykład jeśli nie mamy pieniędzy a w sklepie ukaże się atrakcyjna promocja na produkt, który chcielibyśmy mieć ale niekoniecznie jest nam potrzebny bez dłuższego zastanowienia można wziąć kredyt gotówkowy. Tutaj kolejna zaleta może się stać wadą, ponieważ kredyt gotówkowy można wziąć na dowolny cel. Często się zdarza że produkt który dzisiaj jest w promocji za kilka miesięcy można kupić jeszcze taniej, szczególnie na aukcjach internetowych gdzie, ktoś kto wziął kredyt na zakup i teraz nie ma pieniędzy na raty musi sprzedać ten produkt taniej bo używany.