Dokumenty niezbędne do wzięcia kredytu gotówkowego

0
126

W obecnych czasach zaciągnięcie kredytu jest zdecydowanie prostsze i szybsze niż niegdyś. Jednak z pewnych procedur, jak weryfikacja tożsamości czy zdolność kredytowa, nic się nie zmieniło. Zaciągając kredyt gotówkowy musimy dostarczyć do banku różne dokumenty -choć w przypadku kredytu gotówkowego jest ich znacznie mniej niż w przypadku kredytu hipotecznego, choć tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju kredytu na jaki się decydujemy, ale też kwoty.

Podstawowe dokumenty potrzebne do kredytu gotówkowego

Są takie dokumenty, które będą wymagane od każdego kredytobiorcy bez wyjątku i niezależnie od tego na jaki kredyt się decydujemy oraz czy będzie on ubezpieczony czy tez nie. Podstawowe dokumenty to; dowód osobisty potwierdzający naszą tożsamość, wniosek o kredyt, dokumenty potwierdzające posiadane dochody.

Dowód osobisty

Mimo tego, że za dokument potwierdzający naszą tożsamość uważany jest także paszport to banki wymagają od kredytobiorców posiadania dowodu osobistego. W przypadku kredytu na niewielką kwotę zaciąganego przez Internet w wielu przypadkach wystarczy podać jedynie dane znajdujące się na dowodzie numer, serię, datę ważności, nie będzie konieczności skanowania samego dokumentu. Dodatkowa weryfikacja tożsamości przeprowadza jest wtedy zazwyczaj poprzez przelew weryfikacyjny na symboliczną kwotę.

Wniosek kredytowy

Innym dokumentem który jest niezbędny do ubiegania się o kredyt jest poprawnie wypełniony wniosek kredytowy, musi on zawierać jedynie prawdziwe i zgodne z rzeczywistością dane, jest on podstawą do udzielenia decyzji kredytowej. Aktualnie wniosek o kredyt można w wielu bankach złożyć przez Internet, a jego wypełnienie nie powinno zająć więcej niż kilkanaście minut. W przypadku niewielkich kwot bardzo często rozpatrywaniem wniosków zajmuje się zautomatyzowany algorytm, a zatem decyzję kredytową możemy otrzymać dosłownie w kilka minut.

Dokument potwierdzający dochody

Bank wymaga od nas dokumentu potwierdzającego wysokość naszych dochodów. Jest to zazwyczaj zaświadczenie od pracodawcy, natomiast w przypadku pobierania emerytury czy renty odpowiednie zaświadczenia potwierdzające wysokość rzeczonych świadczeń lub decyzja w sprawie przyznania świadczenia. W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej bank może zażądać kopii umowy. Jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, na czas określony, konieczny może być dokument, w którym wyrażona jest zgoda na przedłużenia obecnej umowy. Tak szczegółowe dokumenty będą jednak potrzebne tylko w przypadku kredytów gotówkowych na wysokie kwoty oraz kredytów hipotecznych. Jeśli jesteśmy zainteresowani kredytem na niewielką kwotę bądź zakupy na raty, weryfikacja wysokości dochodów odbędzie się poprzez przeanalizowanie wyciągu z konta bankowego.

Dodatkowe dokumenty do kredytu gotówkowego

Powyżej wymienione dokumenty powinny okazać się wystarczające zwłaszcza, jeśli chcemy pożyczyć od banku niewielką kwotę. Może się jednak zdarzyć, że potrzebne będzie jeszcze kilka dodatkowych. Jeśli przykładowo chcemy, aby ktoś poręczył nam kredyt, bank będzie wymagał umowy poręczenia. Dodatkowe dokumenty mogą być również niezbędne w przypadku dodatkowego zabezpieczenia kredytu, na przykład zastawem pojazdu.

Pozostałe warunki otrzymania kredytu

Przygotowanie i zgromadzenie niezbędnych dokumentów jest bardzo ważne, kredytodawcy stawiają przed klientami również inne wymagania. Osoba ubiegająca się o kredyt musi mieć ukończony 18 roku życia, posiadać pełną zdolności do czynności prawnych oraz posiadać odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Spełnienie pierwszych dwóch warunków nie jest w zasadzie niczym trudnym, jednak jeżeli chodzi o spełnienie trzeciego warunku tu mogą pojawiać się problemy. Zdolność kredytowa zależna jest między innymi od dochodów, wysokości obecnych zobowiązań oraz historii kredytowej. Jednak nawet wysokie zarobki nie gwarantują otrzymania kredytu, jeśli posiadamy równie wysokie zobowiązania, bądź nieciekawą historie kredytową