Finanse osobiste

0
71

Największą grupą klientów każdego banku, są klienci indywidualni. Są to osoby pełnoletnie i młodzież. Dla nich banki mają przygotowane bardzo różnorodne produkty finansowe, dopasowane do różnych potrzeb i oczekiwań. Są produkty przeznaczone dla młodzieży po skończonym 13 roku życia, oraz dla dorosłych, którzy na co dzień i od święta, korzystają z produktów bankowych. Każdy kto chce skorzystać z takich produktów, może się udać do banku, albo wejść na jego stronę internetową, jako że większość banków obecnie ma propozycję bankowości online, co jest wygodne i praktyczne. Dzięki temu można korzystać z banku, także po godzinach otwarcia jego placówek i robić normalne transakcje płatnicze.

Konta osobiste i młodzieżowe

Najpopularniejszymi produktami bankowymi, są konta osobiste i konta młodzieżowe. Konta młodzieżowe mogą założyć osoby, które ukończyły 13 rok życia. Zakłada je dla nich opiekun bądź rodzic i ma on wgląd do tego konta, przez cały czas. Taki małoletni, może wybierać pieniądze z konta i wpłacać je na nie a także robić przelewy. Nie może jednak zaciągnąć z tego konta pożyczek ani otwierać lokat bankowych. Od 18 roku życia można sobie założyć konto studenckie, które jak sama nazwa wskazuje jest skierowane do studentów studiujących na różnych uczelniach wyższych w kraju i za granicą. Student ma do dyspozycji wszystkie narzędzia dostępne na stronie, może też zaciągnąć kredyt studencki, na potrzeby nauki i kosztów z nią związanych. Konto tego typu może być założone do 26 roku życia, albo do momentu ukończenia nauki w szkole. Konto osobiste zaś może być założone na dowolny okres czasu i przez każdą osobę pełnoletnią. Konto osobiste pozwala wykonywać przeróżne transakcje na koncie. Można na nim robić przelewy, sprawdzać stan środków dostępnych na koncie, zakładać konta oszczędnościowe, wpłacać i wybierać pieniądze z konta.

Lokaty bankowe

Do klientów indywidualnych, jest też skierowana szeroka oferta lokat bankowych. Lokaty bankowe to propozycja pomnażania zgromadzonych oszczędności w banku, w sytuacji gdy daje się je na lokatę, a po czasie ustalonym w umowie , można wyciągnąć pieniądze z konta pomnożone o naliczone odsetki. Oferta ta jest bardzo zróżnicowana, bo banki oferują przeróżne lokaty, o różnych warunkach. Lokaty można podzielić na te o charakterze odnawialnym, oraz o charakterze stałym. Istnieje też podział na lokaty krótkoterminowe i długo terminowe. Lokaty krótkoterminowe to te lokaty, które zakłada się na krótki okres, który maksymalnie wynosi 1 rok. Wszystkie lokaty powyżej, mają charakter długoterminowy i są zakładane na maksymalnie 7 lat. Lokaty mają na celu pomnażanie pieniędzy, które się na nie włożyło. W zależności od tego jak dużą kwotę się na nie włoży, tym więcej można na nich zarobić. Dużo też zależy od oprocentowania lokaty, czym jest wyższe, tym większy zysk dla klienta.

Do najpopularniejszych lokat, zalicza się lokata nocna i jednodniowa. Obie mają charakter odnawialny i ich ogromną zaletą jest to, że można z nich wybrać pieniądze każdego dnia. Na lokacie nocnej, pieniądze pracują jak sama nazwa wskazuje nocną porą, w dzień można z nich normalnie korzystać. Lokata jednodniowa każdego dnia się odnawia, aż do momentu określonego w umowie z bankiem. Można ją w każdym momencie zerwać, co jest tego dużą zaletą i rzadko się zdarza przy innych lokatach. Bardzo nowoczesną propozycją jest też lokata progresywna. Jej domeną jest to, że oprocentowanie na niej rośnie z czasem trwania lokaty. Jest to więc bardzo opłacalne, bo pomnażają się ciągle rosnące środki na koncie.