Wybór rodzaju rat to jedna z niewielu opcji, jaką banki (i to niektóre) pozostawiają swoim Klientom. I choć na pozór nie ma to większego znaczenia, to w przypadku kredytów o dużej wartości, warto na ten parametr zwrócić swoją uwagę. Poniżej przedstawimy warianty oferowane przez większość banków i sprawdzimy, z czym one się wiążą.
Wariant I: stała wartość rat w przeciągu czasu
Stałe raty to dość popularna forma spłaty kredytu. W zasadzie większość banków umożliwia spłatę zobowiązań właśnie w oparciu o tą zasadę. Jest ona korzystna dla kredytobiorcy głównie przez swoją przewidywalność. Osoba, która zaciągnęła taki kredyt, może z łatwością uwzględnić wysokość poszczególnych rat w domowym budżecie. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne zwłaszcza wtedy, gdy na rynku nie pojawiają się żadne tąpnięcia wartości stóp procentowych. Wtedy kredytobiorca może z łatwością obliczyć, jak dużo środków pozostanie mu
na życie
i jaki wpływ będa one miały dla jego bieżącego budżetu. Zaciągnięcie kredytu ze stałą wysokością rat nie wiąże się z jakimikolwiek opłatami dodatkowymi.
Wariant II: raty malejące w przeciągu czasu
Klient zaciągający kredyt gotówkowy może również skorzystać z tak zwanych rat malejących. Usługa ta polega na takim zoptymalizowaniu kalendarza wpłat poszczególnych rat, by ich sumy były – z biegiem czasu – coraz mniejsze. Rozwiązanie takie jest bardzo korzystne dla Klientów z co najmniej dwóch powodów:
Klienci spłacający kredyt w ten sposób mogą liczyć na stopniowe odciążanie domowego budżetu. Co prawda pierwsze raty są w tym przypadku dość wysokie i uciążliwe, ale z biegiem kolejnych miesięcy ich wysokość rośnie. Co ciekawe, różnice te mogą wynieść (w przypadku kredytów na kilkadziesiąt tysięcy złotych) nawet 300 – 400 złotych. Z opcji tej korzystają głównie ci klienci, których dochody nie są stałe.
Raty malejące to doskonały sposób na skompensowanie podwyżek, które mogłyby zagrozić kredytobiorcom np. w przypadku podniesienia stóp procentowych. Nawet jeśli zanotuje się ich wzrost, to podwyżka rat kredytu powinna – przynajmniej w teorii – być znacznie niższa, niż ich spadek wynikający z kalendarza spłat. Tym samym, wysokość rat nie powinna wzrastać w odniesieniu do ich najwyższych wartości.
Wakacje kredytowe – okazja dla osób, lubiących
przerwę
od zobowiązań
Oferta tak zwanych
wakacji kredytowych
jest z punktu widzenia klienta bardzo korzystna. Polega ona w gruncie rzeczy na zawieszeniu spłaty poszczególnych rat kredytu, w wybranym przez Klienta momencie. Niestety, oferty te wiążą się często z szeregiem obostrzeń. Pierwszym z nich jest (zwykle) jasno określony przez bank termin zawieszenia rat. Oznacza to, że bank gwarantuje nam zawieszenie spłat np. na dwa, lub trzy miesiące od momentu zaciągnięcia kredytu. Należy jednak pamiętać, że zdecydowana większość kredytobiorców właśnie wtedy posiada stosowne środki, którymi może uiszczać spłatę rat. Drugim obostrzeniem są – niestety – koszty. Bank co prawda pozwoli nam na zawieszenie spłaty nawet na kilka miesięcy, ale z reguły potrąci z tego tytułu stosowne wynagrodzenie, w postaci np. podwyższonej marży. Oznacza to, że w praktyce takie rozwiązanie nie zawsze jest opłacalne.
Podsumowanie
Wybór rodzajów rat jest bardzo korzystną opcją, ale tylko w określonym zakresie. Trzeba pamiętać, że niektóre modele spłaty (np. z zawieszeniem rat) wyglądają korzystnie tylko pod względem marketingowym. Czy taki model się opłaca? Na to pytanie muszą sobie odpowiedziec osoby zainteresowane, czyli potencjalni klienci banków.