Kredyt hipoteczny – dlaczego go wybieramy?

0
120

Temat kredytu hipotecznego spędza sen z powiek wszystkim tym, którym marzenie o posiadaniu własnego M nie zawsze godzi się z zasobnością portfela. Często bywa tak, że niewiedza na jakich zasadach może być przyznany bardzo często odwleka decyzję o zawarciu umowy z bankiem. Nieraz słyszy się że ta kwestia jest bardzo delikatna, niektórym zaś kojarzy się z długoletnim zobowiązaniem naszpikowanym pułapkami prawnymi.

Dążymy do osiągnięcia europejskich standardów, niestety wciąż liczba osób które mogą pozwolić sobie na zakup nieruchomości bez wizyty w banku jest niewielka. Dokładna analiza możliwości finansowych to pierwszy krok który musimy podjąć by zadecydować o zakupie lub zmianie aktualnej nieruchomości. Ważnym elementem jest również ich ocena w perspektywie kilku lub kilkunastu lat. Mogłoby się wydawać że takie działanie to nieudolne przepowiadanie przyszłości, jednakże bardzo potrzebne by nakreślić zamysł całego przedsięwzięcia.

Kiedy już gruntowną analizę swego potencjału finansowego mamy za sobą, możemy przystąpić do drugiego etapu jakim jest zorientowanie się w propozycjach i w ofertach banków by wybrać opcję jak najlepszą, która w pełni zgodzi się z naszymi oczekiwaniami. Nawet najmniejsze oscylacje parametrów jakimi może zostać poddany całkowity koszt kredytu sprawiają że finalnie możemy spodziewać się dwóch rezultatów – pierwszym jest przez wszystkich upragniona oszczędność rzędu kilkunastu tysięcy bądź wręcz przeciwnie wzrost kosztów powodujący osłabienie domowego budżetu. Dlatego należy liczyć się z tym, że koszt kredytu nieustannie poddawany jesthuśtawce oprocentowania, która w perspektywie kilkunastu lub kilkudziesięciu lat niezmiennie go determinuje. Dlatego tak ważne jest by decyzję w tym momencie podejmowane podparte były rzetelną informacją, odpowiednio przemyślanym planem i działaniem pozbawionym spontanicznych emocji.

Z kolei jeśli chodzi o wkład własny to jego wysokość a ściślej mówiąc jego niezbędne minimum wynosi 20%. W praktyce oznacza to to, że gdy kredytobiorca decyduje się na zakup mieszkania o wartości 400 tys. złotych zobowiązany jest do uiszczenia wkładu własnego rzędu 80tys. złotych. W odpowiedzi na klientów z mniej zasobnymi oszczędnościami bankiuruchomily procedurę pozwalająca na wniesienie 10% wkładu własnego, jednakże wymaga to wykupienia specjalnego ubezpieczenia. Na tym etapie osoby posiadające uszczuplony stan środkówpowinny podjąć decyzję czy poczekać z podpisaniem umowy do momentu zgromadzenia 1/5 wartości nieruchomości czy też przyjąć ofertę w wysokości 10% tym samym godząc się na fakt że w ogólnym rozrachunku zobowiązanie wyjdzie drożej. Należy podkreślić że wyższy wkład własny to nie tylko zmniejszenie zadłużenia ale też wywarcie pozytywnego wpływu na sferę negocjacyjną. Wówczas taki zabiegskutkuje dużo korzystniejszymi ofertami wysokości kredytu gdyż co cechuje banki o sztywnej procedurze kredytowej nie godzące się na obniżony dodatek własny.

Całą istotę kredytu hipotecznego determinują dwa zjawiska jakimi sązdolności i wiarygodność kredytobiorcy Należy pamiętać że są one szalenie ważne gdyż wpływają na końcowe kalkulacje kredytu. Wysoka kwota finansowania w perspektywie od kilku do kilkudziesięciu lat musi zostać gruntownie przeanalizowana przez instytucje finansowe, które bardzo szczegółowo podchodzą do rozpatrywania zaplecza ekonomicznego klienta. Do takich właśnie należy próba przewidzenia kwoty jaka po odjęciu kosztów zobowiązania i zaspokojeniem potrzeb domowego budżetu zostanie w portfelu kredytobiorcy. Tym samym takowa analiza pomoże ustalić wysokość ratykredytu która będzie skrojona na miarę domowego budżetu.