Kredyt hipoteczny – weryfikacja zdolności kredytowej

  0
  45

  Osoby, które planują starać się o przyznanie kredytu hipotecznego, muszą mieć świadomość tego, że przy rozpatrywaniu naszego wniosku banki dokonują weryfikacji zdolności kredytowej. Służy ona ocenie naszej wypłacalności i wiarygodności. Jest to działanie ukierunkowane na ochronę interesów instytucji bankowych, a także samych zainteresowanych skorzystaniem z kredytu hipotecznego. Nie oznacza to jednak, że nie należy samodzielnie przeprowadzić analizy własnego budżetu – jest to bardzo potrzebne działanie, które może nam pomóc w ocenie naszych szans na uzyskanie kredytu hipotecznego, a także w ustaleniu, czy możemy w ogóle pozwolić sobie na tego typu zadłużenie. Kredyt hipoteczny ma bowiem bardzo poważny charakter – jest zabezpieczony nieruchomością.

  Jak przebiega i czemu służy weryfikacja zdolności kredytowej?

  Weryfikacja zdolności kredytowej ma na celu ustalenie, czy nasz budżet jest adekwatny do zobowiązania, o które się staramy. Dodatkowo chodzi tutaj również o zbadanie naszej sytuacji finansowej oraz nierzadko również naszego podejścia do spłacania długów. Banki chcą minimalizować ryzyko zetknięcia się z niewypłacalnym kredytobiorcą. Z punktu widzenia osób zainteresowanych kredytem hipotecznym badanie zdolności kredytowej również ma spore znaczenie.

  Na całościowy proces składają się takie działania jak sprawdzenie naszej historii kredytowej, a także weryfikacja naszych zarobków i wydatków. Ważny jest także wkład własny. Banki zaglądają w bazy danych, w których dostępne są informacje o naszych zobowiązaniach – w ten sposób mogą one nieraz uzyskać obraz tego, jak wygląda nasze podejście do spłacania długów. Dlatego właśnie mówi się o tym, że pusta historia kredytowa wcale nie działa na naszą korzyść – w końcu instytucja bankowa uzyskuje wówczas mniej informacji. Weryfikacja historii kredytowej jest również obarczona sporym marginesem błędu – w końcu finanse są dosyć dynamiczną materią i to, że w przeszłości mieliśmy z nimi problemu lub też wręcz przeciwnie, radziliśmy sobie doskonale, nie gwarantuje, że aktualnie sytuacja przedstawia się tak samo. Zarobki i wydatki służą ocenie tego, czy nasz budżet będzie w stanie udźwignąć comiesięczne raty. Ustala się wspomniane dane w oparciu o stosowne dokumenty.