Typowe dla Polaków stało się już życie na kredyt. Po kredyty sięgamy coraz częściej. Większość z nas ma na koncie nie jeden kredyt, ale już kilka zobowiązań wobec banków. Zapamiętanie, kiedy należy wpłacić konkretną ratę może być naprawdę trudne. W takiej sytuacji warto rozważyć zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Co to takiego? Czy naprawdę zawsze się opłaca?
Kredyt konsolidacyjny to forma kredytu, która udzielana jest przez bank na spłatę dotychczasowych zobowiązań. W efekcie nie spłaca się już kilku rat, a jedną. Celem kredytu konsolidacyjnego jest nie tylko zmniejszenie liczby rat, które w miesiącu należy spłacić, ale również łącznej sumy pieniędzy, która w ciągu miesiąca musi trafić do banku. Decydując się na kredyt konsolidacyjny, możemy liczyć na zwiększenie możliwości domowego budżetu.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Procedura przyznania kredytu konsolidacyjnego nie różni się zbytnio od tej, która stosowana jest w przypadku zwykłych kredytów. Bank przyzna kredyt konsolidacyjny tylko wówczas, kiedy osoba o niego ubiegająca się będzie musiała posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Znaczenie ma także historia kredytowa – ta negatywna może sprawić, że bank nie zdecyduje się na udzielenie nam kredytu. W przypadku kredytu konsolidacyjnego unieść trzeba takie same koszty, jak w przypadku zwykłych kredytów. W grę wchodzi więc oprocentowanie oraz prowizja.
Propozycja większości banków
Kredyt konsolidacyjny to propozycja większości polskich banków, które obecnie prowadzą swoją działalność. Nie w każdym banku oferta kredytu jest identyczna. Niektóre mogą oferować na przykład niższe oprocentowanie. Dobrym rozwiązaniem jeszcze przed podpisaniem umowy jest zapoznanie się z ofertą przynajmniej kilku wybranych banków. Zwiększa to szansę na wybranie oferty najbardziej korzystnej.
Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które warto rozważyć. Trzeba jednak pamiętać, że całkowity koszt takiego zobowiązania jest zawsze wyższy niż w przypadku zwykłych kredytów. Przed zaciągnięciem kredytu tego rodzaju należy więc poważnie się zastanowić.
Owy kredyt konsolidacyjny, może pomóc nam nie tylko w spłacie aktualnych zobowiązań, ale także i w niedalekiej perspektywie, pozbycia się wszelkich kredytów. Wybierając jedną, skonsolidowaną ratę, za kilka posiadanych kredytów, ewentualnie wydłużając czas kredytowania, aby rata była jeszcze niższa, wówczas możemy zyskać niższe miesięczne zobowiązanie, co pozwoli nam nieco odetchnąć, a jednocześnie na spokojnie spłacić całość zobowiązania, w nieco dłuższym czasie, ale mniej to odczujemy.