Kto może wziąć kredyt gotówkowy?

0
164

Kredyt gotówkowy to dla wielu osób najprostsze rozwiązanie problemów z pieniędzmi. Pozwala zrealizować swoje plany zakupowe, zmienić meble lub samochód a także rozwiązać kryzysowe sytuacje związane z nagłymi wydatkami. Aby jednak kredyt otrzymać trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie kto może wziąć kredyt gotówkowy?

Osoba pełnoletnia

Oczywistym jest, że aby ubiegać się o kredyt gotówkowy musimy być osobami pełnoletnimi. Co więcej, każdy kredytobiorca musi mieć również polskie obywatelstwo.Jeśli zaś chodzi o górną granicę wieku to teoretycznie nie ma jej w przepisach prawa. Niemniej jednak, wiele banków odmawia udzielenia kredytu osobom, które mają ponad 65 lat. Wiąże się to z ryzykiem, że dany kredytobiorca nie zdąży spłacić zadłużenia. Czasem zdarza się również tak, że bank, owszem, zgadza się przyznać kredyt osobie w podeszłym wieku, niestety jest on znacznie droższy, ponieważ dołączone jest do niego wysokie,obowiązkowe ubezpieczenie.W takiej sytuacji warto zastanowić się czy nie lepiej skorzystać z innego rodzaju finansowania np. prywatnej pożyczki.

Osoba pracująca

Bank, który udziela kredytu chce mieć pewność, że zadłużenie zostanie terminowo spłacone. W tym celu sprawdza nasze dochody. Na otrzymanie kredytu największe szanse mają więc osoby, które osiągają stałe, równe dochody – np. zatrudnione na umowę o pracę. Niestety, w dzisiejszych czasach nasz rynek pracy wygląda tak, że bardzo spora grupa osób pracuje na umowach cywilnoprawnych. Jest to pewnego rodzaju problem, ponieważ mogą one zostać zerwane z dnia na dzień i dla banku nie stanowią tak silnej gwarancji naszej wypłacalności.

Niemniej jednak, nawet jeśli nie posiadamy umowy o pracę warto spróbować przekonać bank, że jesteśmy osobami wypłacalnymi. Udaje się to coraz większej liczbie osób.

Osoba, która nie posiada długów

Żaden bank nie będzie ryzykował zawiązywania umowy z osobą, która posiada długi.Oczywistym jest bowiem, że może mieć po raz kolejny problemy ze spłatą co dla banku oznaczać będzie problemy z odzyskaniem swoich pieniędzy. Z odmową spotkają się nie tylko ci z nas, którzy mają przeterminowane zadłużenie, którego w ogóle nie spłacają, ale również osoby, które borykają się, lub też borykały w ostatnich latach z problemami ze spłatą zobowiązań. W takim przypadku możemy sprawdzić oferty kredytów bez BIK, ponieważ firmy pożyczkowe, które ich udzielają podchodzą do wymogu posiadania nieskazitelnej historii kredytowej w sposób znacznie mniej restrykcyjny.

Podsumowując, choć kredyty gotówkowe wydają się być bardzo łatwo dostępnym produktem finansowym, po który sięgnąć może praktycznie każdy z nas. Niestety, nie zawsze wygląda to tak różowo. Musimy zdawać sobie z tego sprawę. Na szczęście, w dzisiejszych czasach możemy skorzystać również z innych rodzajów pożyczek, które mają znacznie mniej restrykcyjne warunki. Faktem jest, że często są one nieco droższe od kredytów gotówkowych, niemniej jednak są jakąś alternatywą.