Konkurencja wśród banków detalicznych jest bardzo duża. Liczy się długoterminowe utrzymanie klienta, a o to coraz trudniej. Klientów najszybciej przyciągają wysokie stopy zwrotu pochodzące z lokat, bezpłatne możliwości prowadzenia konta osobistego czy profesjonalna pomoc finansowa dostępna od ręki. Klient powinien rozumieć marketingowe kształtowanie oferty banków, ponieważ to stawia go w znakomitej, negocjacyjnej pozycji. W artykule zapoznasz się z najpopularniejszymi technikami banków, mającymi zaspokoić potrzeby konsumentów w kategorii finansowej.
Uważaj koniecznie na haczyki w ofertach
Banki detaliczne konstruują współcześnie sporo ofert lokat bankowych z dodatkowymi haczykami. Do najpopularniejszych „haczyków” zalicza się otworzenie rachunku osobistego za wyższe oprocentowanie lokat. Niektóre lokaty bankowe zostają połączone z rynkiem kapitałowym, a to mocno wydłuża osiągnięcie przyzwoitej stopy zwrotu i drastycznie zwiększa ryzyko. Niektórzy klienci nie rozumieją też pojęć odnoszących się do rynku kapitałowego, dlatego dają się nabrać na lokatę oprocentowaną w wysokości kilkunastu procent, ale nie do końca czytają jej regulamin.
Uważaj na progresję
Sporo banków promuje także lokaty bankowe w kategorii progresywnej. Wysokie oprocentowanie w takich lokatach pojawia się dopiero w ostatnich miesiącach obsługi, a w pozostałych miesiącach praktycznie nic nie zyskujesz. Jeżeli zamkniesz taką lokatę przed czasem jej ostatecznego zamknięcia tracisz wszystko i musisz zaczynać od nowa. Zastanów się zatem nad opłacalnością takiego podejścia i zwracaj baczną uwagę na tabelę oprocentowania.
Analiza instrumentów oszczędnościowych
Ranking lokat jest najlepszy do analizy. Znajdziesz wiele rankingów, ale unikaj tych pisanych z nastawieniem typowo komercyjnym, bez dokładnego omówienia danego instrumentu. Poza tym nie bądź lojalny tylko w jednym banku, ale przenoś pieniądze między najwyżej oprocentowanymi lokatami. Wystarczy do tego komputer z dostępem do internetu. Bankowość elektroniczna to już standard w nowoczesnej gospodarce, dlatego wykorzystuj maksymalnie jej potencjał. Oczywiście lokata bankowa to najbezpieczniejszy, spotykany instrument oszczędnościowy, skorelowany mocno z inflacją i stopami procentowymi określanymi w kraju przez Narodowy Bank Polski. Wybieraj mądrze termin rozliczenia lokaty, ponieważ obejmuje go podatek od zysków kapitałowych, wynoszący, aż dziewiętnaście procent. To można powiedzieć największy problem osób oszczędzających. Bank twierdzi, że daje oprocentowanie w wysokości kilku procent (zawsze w wersji nominalnej), a do kieszeni i tak dostajesz znacznie mniej. Naucz się zatem obliczać realne zyski, a unikniesz problemów finansowych.
Na zakończenie
Uważaj też na oferty lokat bankowych w instytucjach wywodzących się z sektora parabankowego. Chociaż oferują większe oprocentowanie nie maja gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.