Techniki restrukturyzacji dedykowane kredytom gotówkowym

0
67

Posługiwanie się kredytami gotówkowymi to bardzo korzystna, popularna strategia wzmacniania budżetu domowego. Nie każde zobowiązanie spłaca się jednak terminowo, a drobne problemy ekonomiczne nawet przy pozytywnej zdolności kredytowej występują. Do kredytów gotówkowych banki detaliczne, a także firmy pożyczkowe przypisują wiele interesujących narzędzi restrukturyzacyjnych. Dzięki nim można naprawić szybko budżet domowy i wrócić do normalnej spłaty bez negatywnych konsekwencji windykacyjnych. W artykule poznasz najważniejsze techniki restrukturyzacyjne przypisane często standardowo do ofert kredytów gotówkowych.

Jedna z podstawowych technik restrukturyzacyjnych występująca szeroko w umowach o pożyczki gotówkowe to przejście na wakacje kredytowe. Większość banków detalicznych rozumie doskonale, że pozytywna zdolność kredytowa dzisiaj nie oznacza takiej samej zdolności kredytowej w przyszłości, a drobne problemy finansowe zdarzają się każdemu. Wakacje kredytowe to opłacalna dla kredytobiorcy i kredytodawcy perspektywa. Z jednej strony kredytobiorca przez kilka miesięcy nie reguluje w ogóle rat. Natomiast kredytodawca zarabia na oprocentowaniu, które kształtuje się naturalnie od niespłaconej dotychczas kwoty. To rozwiązanie win – win pod względem naprawy budżetu. Przy długich kredytach na wakacje kredytowe można przejść kilka razy, bez żadnych szkód formalnych. Oczywiście najlepiej uprzedzić kredytodawcę o podobnej czynności. Warto jednak zawsze pamiętać, że negatywna historia spłat zobowiązań odbija się przy kolejnej analizie kredytobiorcy (przy zaciąganiu nowych zobowiązań). Nie jest to wielkim problemem, jeżeli podobne zdarzenia występują po prostu losowo, można je szybko udowodnić. Wtedy po prostu otrzymasz od kredytodawcy opcję zabezpieczenia umowy, np. przez podpisanie weksla in blanco. To bardzo popularny schemat działania. Przy wielu długach jednocześnie bardzo dobrze sprawdza się konsolidacja kredytów gotówkowych. Przy konsolidacji zadłużenia dochodzi do ujednolicenia jednej, najczęściej bardzo małej raty miesięcznej w zamian za wydłużenie okresu kredytowania. Banki detaliczne również zarabiają solidnie na konsolidacji, ponieważ wydłużony okres kredytowania gwarantuje naliczanie odsetek od ogólnie większej kwoty. Przed restrukturyzacją dowolnego kredytu gotówkowego warto zatem wykorzystać potencjał kalkulatorów finansowych, nawet w wersji podstawowej.

Przy bardzo poważnych problemach, kiedy już nie masz szans na pozytywne rozstrzygnięcie możesz skontaktować się z kancelariami antywindykacyjnymi. Akurat antywindykacja to bardzo ciekawe pojęcie prawne, ponieważ wielu kredytobiorców zupełnie nie rozumie własnych praw, a te jednak są znaczące, szczególnie po wprowadzeniu tzw. ustawy antylichwiarskiej. Czasami ochrona przed nieuczciwymi działaniami komorników jest po prostu obowiązkowa. Dobre kancelarie antywindykacyjne gwarantują bezpłatne konsultacje. A to już naprawdę coś dla mocno zadłużonych klientów.